Loading...
http://www.alevi.org/cms25/modules/mod_image_show_gk4/cache/Muharrem_cem1gk-is-177.png http://www.alevi.org/cms25/modules/mod_image_show_gk4/cache/Muharrem_cemgk-is-177.png
Text

Muharrem Cemi

Muharrem Cemi

Loading...
http://www.alevi.org/cms25/modules/mod_image_show_gk4/cache/Stern1gk-is-176.png http://www.alevi.org/cms25/modules/mod_image_show_gk4/cache/Lwe2gk-is-176.png http://www.alevi.org/cms25/modules/mod_image_show_gk4/cache/Kopf1gk-is-176.png

»

»

»

Alevilik dersi öğretmenleri meslekiçi eğitimde buluştu

Berlin okullarında ders vermekte olan ve henüz seminerlere devam eden stajyer öğretmenler, Fikriye Aras yönetiminde bir araya gelerek birbirlerine tecrübe ve bilgilerini aktardılar ve yeni ders üniteleri hazırladılar. Çok verimli geçen bu çalışma sonunda öğretmenler meslekiçi eğitime devam etme kararı aldılar.

Fortbildung061214L.jpg

Berlin Alevi Toplumu-Cemevi çocukların ve gençlerin eğitimine son derece önem veriyor. Bunun için Alevilik dersleri veren öğretmenler derslerin içeriğini ve ders malzemelerini çocukların anlayacağı dil ve biçimde hazırlayıp sunmaya sürekli özen gösteriyorlar. Bu amaca yönelik olarak ders vermekte olan ve henüz seminerlere devam eden stajyer öğretmenler bir araya gelerek öğrencilerinin sorularından hareketle konular belirleyip bir dizi ünite planı hazırladılar. Birbirlerine bilgi ve tecrübelerini aktararak ders başarısının yükselmesini sağladılar. Hazırlanan ilk ünitenin konusu „Alevilikte ölüm ve canın ölmezliği” idi. Bu hassas konu üzerinde önce tartışıldıktan sonra oluşturulan çalışma guruplarında örnek ünite önerileri geliştirildi ve yapılan sunumlardan sonra yeniden değerlendirmeler yapıldı. Sonuç olarak konunun öğrencilere aktarılırken onlarda herhangi bir korku ve olumsuz etkilere meydan vermemesinin altı çizildi.

Bundan sonraki meslekiçi eğitimlerde aşağıdaki konuların işlenmesi karara bağlandı:

  1. Hakk
  2. Alevilikte kadın ve erkeğin toplumsal rolü
  3. İbadet

2015 yılındaki ilk çalışma mart ayının başında gerçekleştirilecek.

Sevingül Timur & Vildan Gül

Alevi Öğrencilere Aşure İzni

Berlin okullarında öğrenim gören öğrenciler Aşure gününde bir gün okuldan izinli sayılacaklar. Bunun için velilerin yazılı olarak çocuklarının okuluna başvurmaları yeterli olacak. Berlin Eğitim Senatörlüğü konunun ayrıntılarını 19 Kasım 2014 tarihli yönetmelikle tüm okullara bildirdi.

asure1.jpg

Bilindiği üzre  Berlin Alevi Toplumu (BAT)-Cemevi tarafından Ağustos 2002 yılından bu yana Berlin ilkokullarında, 2014-2015 öğretim yılından itibaren de orta öğretim düzeyindeki okullarda  Alevilik dersleri veriliyor.Her yıl Muharrem orucunun bitiminden sonra Aşure gününde Berlin Cemevi’nde Aleviler,  aileleri ve dostlarıyla bir araya geliyor ve matem ayının bitiminde aşure pişirip dağıtıyor. Aynı günün sonunda Muharrem Cemi gerçekleştiriliyor. Önümüzdeki yıldan itibaren bu buluşmaya çocuklar da okuldan izinli sayıldıkları için katılabilecekler.

Bu kazanımdan sonra Berlin Alevi Toplumu-Cemevi bir inanç toplumu olarak tüzel kişilik hakları ve üniversitede kürsü açılması gibi haklar için çalışmalarını sürdürecek.

Türkiye’de Alevilik ve Aleviler halen yok sayılıp, inkar edilerek, Türk İslam sentezi içinde asimile edilmeye çalışılırken, Aleviler adına elde edilen bu kazanımlar, demokrasi ve temel insan haklarının gereği olarak yaşadığımız toplumda birlik ve beraberliği pekiştiriyor.

ETKİNLİK TAKVİMİ

No events

CEMEVİNE BAĞIŞ

  

ÜYELIK

MitgliedTR

ALEVİLİK DERSİ

ARU AnmeldungTR

WEBLINKS