Loading...
http://www.alevi.org/cms25/modules/mod_image_show_gk4/cache/Muharrem_cem1gk-is-177.png http://www.alevi.org/cms25/modules/mod_image_show_gk4/cache/Muharrem_cemgk-is-177.png
Text

Muharrem Cemi

Muharrem Cemi

Loading...
http://www.alevi.org/cms25/modules/mod_image_show_gk4/cache/Stern1gk-is-176.png http://www.alevi.org/cms25/modules/mod_image_show_gk4/cache/Lwe2gk-is-176.png http://www.alevi.org/cms25/modules/mod_image_show_gk4/cache/Kopf1gk-is-176.png

»

»

»

Alevilik dersinin içeriği ve işlenişi

Dersler nasıl işleniyor?
Derslere karşılıklı rızalık alınarak başlanıyor. Böylece çocuklar arasındaki olası kırgınlıklar söz konusu edilerek onların barışması sağlanıyor.
Cemal cemale oturma düzeni içinde herkesin birbirini görebileceği şekilde oturuluyor. Bu oturma düzeni hem Alevi öğretisinin gereğidir hem de karşılıklı saygı ve sevgiyi destekler.
Alevi ibadetinin vazgeçilmezleri olan deyişler ve saz Alevilik derslerinde de en çok kullanılan ders araçlarıdır. Ders konularına uygun deyişler derslerde söylenir ve öğrencilerden bağlama çalabilenlere bu konuda yeteneklerini gösterme olanağı verilir.
Bir konuda birden fazla yorum varsa, öğretmen bunları doğru–yanlış değerlendirmesi yapmadan öğrencilere sunar.

Hangi bilgiler veriliyor?
• Alevi inancında Hak-Muhammed-Ali birlemesi
• Aleviliğin tarihi
• Alevi kültüründe bağlama ve semahın yeri
• Alevilikte ahlak anlayışı: Edep ve erkan; eline, beline, diline sahip olma...
• Muharrem ve Hızır orucu
• Dede/Pir, önemli ayinler(cem), on iki hizmet
• Musahiplik

Dersler niçin Almanca olarak yapılıyor?
Öğrenciler bu derslerde de Almanca konuşarak hem kendi dil yeteneğini geliştiriyor hem de kendi değerlerini, içinde yaşadığı toplumun değerleriyle daha kolay karşılaştırabiliyorlar.

Öğrencilere not veriliyor mu?
Alevilik dersinde not verilmiyor. Öğrencinin bu dersteki başarısı onun sınıf geçmesini etkilemiyor. Kendilerine BAT-Cemevi tarafından, Alevilik dersindeki başarıları ile ilgili ayrı bir karne veriliyor.

Sorumlu Kişi:
Ali Onur Fırat
Eğitim Sorumlu
Berlin Alevi Toplumu

Tel.: 030-616 58 394
Tel.: 030-616 58 700
E-mail: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

ETKİNLİK TAKVİMİ

No events

CEMEVİNE BAĞIŞ

  

ÜYELIK

MitgliedTR

ALEVİLİK DERSİ

ARU AnmeldungTR

WEBLINKS